Evde; doğal ve lezzetli yoğurt hazırlamak mümkün. Köy yoğurdu nasıl yapılır, merak mı ediyorsunuz? Evde doğal ve lezzetli köy yoğurdu yapımı bu yazımızda.

Yoğurt, yıllardır mutfaklarımızın vazgeçilmezi. Yaşlı, çocuk demeden herkesin bolca tüketmesi gereken en sağlıklı besinler arasında. O zaman gelin evde doğal besin değeri yüksek köy yoğurdu nasıl yapılır, inceleyelim.

Köy Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Köy Yoğurdu Tarifi

Yıllardır mutfağımızın olmazsa olmaz lezzetlerimizden köy yoğurdu nasıl yapılır? Hazırladığımız tarifle, evde doğal lezzetli köy yoğurdu hazırlamak mümkün.

Süt ürünlerinden elde edilen yoğurt yediğimiz besinler arasında en yararlı ve sağlıklı gıdalardan. Fabrikada üretilenlerin yanında evde de yapılabilir.

Evde yapılanların tadı, lezzeti diğerlerine daha göre daha güzeldir ve daha sağlıklıdır. Evde yapmak isteyenler için köy yoğurdu tarifimize göz atalım.

Köy Yoğurdu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 5 Litre Köy Sütü
  • 2 Yemek Kaşığı Köy Yoğurdu

Köy Yoğurdu Yapılışı

Öncelikle doğal katkısız köy sütümüzü genişçe bir tencereye alıp kaynatalım. Kaynarken ara ara dibi tutmasın diye ahşap bir kepçe ile karıştıralım. Kaynamaya başladıktan sonra da biraz daha kaynamasına izin verelim ve ocağın altını söndürelim. Ilık olacak şekle gelene kadar soğuttuğumuz sütümüzün içine 2 kaşık köy yoğurdumuzu ekleyelim ve yoğurt tamamen kaybolana kadar karıştıralım.

Karıştırma işlemi bittikten sonra tenceremizin kapağını kapatalım ve mayalanması içşin çevresini bir havlu ya da bez yardımıyla iyice saralım.

5 saat kadar bu şekilde beklettiğimiz yoğurdu, artık dolabımıza alabiliriz. 1 gün sonra yoğurdumuz tam da istediğimiz gibi olacaktır.

Hazırladığımız köy yoğurdu tarifiyle, evinizde köy yoğurdu hazırlamak artık mümkün.

Marketlerden ya da bakkallardan yoğurt almak yerine evde hazırlayacağınız köy yoğurdu ile hem besin değeri yüksek yoğurt elde edeceksiniz hem de aile bütçenize katkıda bulunacaksınız. Devir tasarruf devri.

Köy yoğurdu tarifimiz ile evinizde besin değeri yüksek, herkesin çok seveceği, lezzetli köy yoğurdu tarifimizi bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Aradığınız, özlem duyduğunuz, özlediğiniz tüm köy tarifleri bu bloğumuzda. Daha yeni ve daha güncel köy tarifleri için bizi takipte kalın ve böylelikle lezzetli kalın.

Afiyet olsun!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz