Herkesin aklında tek soru. Normal yumurta ile köy yumurtası arasındaki farklar neler ve köy yumurtası nasıl anlaşılır?

Köy yumurtası, normal çiftlik tavuklarından elde edilen yumurtalara göre besin değeri oldukça yüksektir. Sadece besin değeri mi? Protein bakımından da çok zengin olan köy yumurtaları, herkes tarafından beğenilerek tüketilmekte.

Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı yumurtalar, omlet ya da haşlama şeklinde kullanılmaktadır. Ayrıca bir çok tatlı veya böreğin içerisine de giren yumurtalar ne kadar organik olursa bundan elde edilen ürün lezzeti de o kadar çok artmaktadır.

O zaman gelin hep birlikte köy yumurtası nasıl anlaşılır, bir göz atalım!

Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır

  1. Köy yumurtalarının dış kabuklarının üzerinde tarih bilgisi ya da üretim seri no gibi bilgilendirici içerikler yer almaz. Bu tarz bilgilendirici içerikler, çiftlik tavuklarından elde edilen yumurtaların üzerinde bulunur. Bu tarz bilgileri yasal olarak koymaları gerekmektedir.
  2. Köy yumurtalarının üzeri genellikle kirlidir. Çiftlik yumurtaları ise yani marketlerde satılan yumurtalar parlak ve temiz bir görüntüye sahiptir.
  3. Köy yumurtalarının sarısı kırmızıya yakın yoğun bir sarı renktedir. Ayrıca köy yumurtalarının sarısı çiftlik yumurtalarına göre daha büyüktür.
  4. Tabii en büyük farklılık, şüphesiz lezzet konusundadır. Köy yumurtaları ile yaptığınız her şey çiftlik tavuklarından elde edilen yumurtalarla yapılan yemeklere göre daha lezzetlidir.
  5. Köy Yumurtası diğer çiftlik yumurtasına göre daha ağırdır. Aynı büyüklükte iki farklı yumurtayı elinize aldığınızda bunu çok iyi gözlemleyebilirsiniz.
  6. Köy yumurtaları çift sarılı çıkabilir. Bu yumurtanın doğallığının göstergesidir.

Gezen tavuk yani köy tavuğu, ihtiyacı olan besinleri doğada bolca bulunan otlardan karşılamaktadır. Köy yumurtasını bu kadar değerli ve lezzetli kılanda budur. Çiftlik tavukları ise değerleri düşük yem yediklerinden dolayı bu yumurta kalitesine yansımaktadır.

Ayrıca köy tavukları, soğuk mevsimlerde ya hiç yumurtlamaz ya da çok nadir yumurta verir. Bu onların hormonları ile oynanmadığının göstergesidir. Çiftlik tavukları ise yediği yumurta yapıcı yemlerle birlikte düzenli yumurta yapabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere organik doğan köy yumurtasından bahsettik. Bu yazımızla birlikte artık köy yumurtasını tek başınıza anlayacak ve yemeklerinize lezzet katacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz