Köy yumurtası nasıl saklanır, merak mı ediyorsunuz. Bu yazımızda sizlere köy yumurtası ile ilgili saklama koşullarını anlattık.

Köy yumurtaları, besin değerleri yüksek proteinli gıdalardır. Araştırmalara göre anne sütünden sonra en iyi protein kaynağı yumurtadır. Çinko ve demir açısından da  iyi değerlere sahiptir.

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurtalar, çoğu yemeğin içine girdiği gibi omlet ya da haşlama şeklinde de tüketime uygundur.

Her yiyecek gibi köy yumurtaları da doğru saklanmadığı zaman gıda zehirlenmelerine yol açabilir. O zaman gelin köy yumurtası nasıl saklanır inceleyelim.

Köy Yumurtası Nasıl Saklanır?

Köy Yumurtası

Kahvaltı masalarımızın vazgeçilmezi köy yumurtası nasıl saklanır? Öncelikle zararlı bakterilerden uzak tutmak için yumurtalar doğru yöntemle saklanması gerekir.

Yumurtaların buzdolabında mı yoksa buzdolabı dışında mı saklanması konusunda farklı görüş ayrılıkları mevcuttur. Ancak yapılan araştırmalar yumurtanın en çok buzdolabında saklandığını ortaya koymuştur. Bizce en doğru saklama yöntemi, ihtiyacınız kadarını satın almanız ve tazece tüketmeniz yönündedir.

Köy Yumurtası Nasıl Saklanır?

  1. Köy yumurtasını ister buzdolabında, ister dışarıda saklayın su ile temasını engelleyin. Yumurta saklanmadan önce kesinlikle yıkanmamalıdır. Yıkama işlemi yumurta kabuğunun özelliğinin bozulmasına neden olur. Böylelikle yumurtanız kolaylıkla bozulabilir.
  2. Yumurtaları kullanmadan önce yıkamak çok daha doğru bir işlem olacaktır.
  3. Sıcak veya soğuk yerler yumurtanın dayanıklılık süresini etkiler. Soğuk olan yerlerde kabuğu kırılmamış olan köy yumurtası daha uzun süre dayanabilir.
  4. Araştırmalara göre buzdolabında köy yumurtası 5 hafta dayanıklılık gösterirken, açık alanlarda saklanan köy yumurtası 2 hafta kadar dayanıklılık göstermektedir.
  5. Kabuğu kırılan, çatlayan yumurtalar çok hızlıca tüketilmeli. Bu süre 2 günün üzerine çıkarsa yumurta çöpe atılmalı.

Bu yazımızda sizlere köy yumurtasının uzun sürelerce tazeliğini koruyup bozulmadan tüketilmesi için gerekli bilgileri verdik. Adı ve tanımı ne olursa olsun, her şey ilk anda olduğu gibi lezzetli ve besin değeri açısından yüksek değildir.

İhtiyacınız kadar yumurtayı satın alın ve saklayın. Taze, protein değeri yüksek yumurta için buna özen göstermelisiniz.

Araştırmalar, topluca alınan yumurtaların en az %10’unun bozulup çöpe gittiğini gösteriyor. Gıda fiyatlarının böylesi yüksek olduğu bir dönemde kimse aldığı ürünü çöpe atmak istemez.

Yumurtalarınız taze, proteinleriniz bol olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz