Benmari bir çeşit eritme yöntemidir ve mutfakta sıkça kullanılır. Birçok tarifte karşınıza çıkmıştır. Özellikle tatlıların kurtarıcısı olan benmari usulü nedir? Benmari usulü eritirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir? Gelin bunlardan bahsedelim.

Benmari Usulü Nedir?

benmari usulü nedir

Benmari usulü, bir tencerede su kaynatırken üzerinde başka bir kabın içine konan malzemeyi buhar yoluyla ısıtma ya da eritme yöntemidir. Asıl ismi Fransızca Bain-marie’dir ancak okunuşundan dolayı Türkçeye böyle geçmiştir.

“Marie’nin Banyosu” anlamına gelen benmari usulü, Helenistik dönemde yaşamış bir simyacı olan Maria tarafından keşfedilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Hatta günümüzde yemekhanelerde yemekleri sıcak tutmak için benmari tezgahları bile kullanılıyor.

Benmari usulünün en çok kullanıldığı yer özellikle çikolatalar. Çikolatanın eritilmesi gerektiği bir tatlı yapacaksanız mutlaka tarifinde ‘benmari usulü yazıyordur. Fırında krem brule ya da sütlaç yapmak için de su dolu kapların içine ikinci bir kap konarak yapılır.

Benmari Nasıl Yapılır?

  1. Derin bir tencerenin içerisine su doldurup kaynatın.
  2. Üzerine başka bir kap alın ve eritmek ya da ısıtmak istediğiniz malzemeyi içerisine koyun.
  3. Eriyene kadar karıştırın.
  4. Eridiği zaman ocaktan alabilirsiniz.

Benmari Usulü Eritmenin Püf Noktaları

  • Öncelikle su kaynamadan ikinci kabı ve malzemeleri tencerenin üzerine koymayın.
  • Üstte kullanacağınız kabın suya dayanıklı olduğundan emin olun. Derin bir borcam ya da metal bir kase kullanabilirsiniz.
  • Kullandığınız ikinci kap, mümkünse tencerenin ağzını kaplasın ve böylece dışarıya buhar taşırmasın.
  • Üstteki kabın suya değmediğinden emin olun. Aksi taktirde eriteceğiniz malzeme yanabilir ya da pişebilir.
  • Aynı şekilde eritirken karıştırmazsanız da kabın içindeki malzemeler yanabilir ya da pişebilir.

Bundan sonra yapacağınız tatlı tariflerinde geçen benmari usulünün ne olduğunu bilecek ve püf noktalarını uygulayarak en düzgün sonuca ulaşabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz