Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haşlanmış yumurta, hem çok lezzetli hem de çok besleyici. Yumurtanın kıvamını tutturmak da her zaman o kadar da kolay değil. Herkesin sevdiği yumurta kıvamı birbirinden farklı. Her kıvam için de farklı sürede yumurta haşlamak gerekiyor.

Yumurta haşlamak kulağa basit gibi görünse de kıvamı tutturmak için bazı sürelere hakim olmak gerekiyor. Yumurtanın kıvamını tutturmak keyifli bir kahvaltı için oldukça önemli. Herkesin sevdiği yumurta kıvamı birbirinden farklı olsa bile doğru süreler ile herkesi memnun etmeniz mümkün.

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Tam Kıvamında Yumurta Haşlamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yumurta haşlama için gerekenler oldukça basit. İhtiyacınız olan malzemeler yumurta ve su. Ancak tabi ki mükemmel haşlanmış yumurtalar için yumurtalarınızın taze olması oldukça önemli. Taze yumurtalarla kıvamı da lezzeti de istediğiniz gibi olan yumurtaları tutturmak mümkün. Yumurta haşlarken minik boylarda bir tencere ya da bir cezve kullanabilirsiniz.

Rafadan Yumurta Haşlamak

Birçok kişinin favorisi olan rafadan yumurtalar için cezvenize ya da tencerenize suyu ekleyin. Yumurtaları da bu suyun içerisine koyun ve ocağın altını açın. Su kaynadıktan tam 3 dakika sonra yumurtaları suyun içerisinden alın. Yumurtaları direkt olarak soğuk bir suyun içine koyun. Bu işlem haşlanmayı durduracak ve yumurtanızın tam kıvamında olmasını sağlayacaktır.

Kayısı Yumurta Haşlamak

Tam kayısı rengindeki içi ile kayısı kıvamında yumurta haşlama için aynı adımları uygulayın. Ancak bu sefer su kaynadıktan sonra 4-6 dakika kadar bekleyin. Bu sürenin sonunda yumurtaları alın ve yine soğuk ya da buzlu bir suyun içerisine koyun.

Katı Yumurta Haşlamak

Yumurtayı katı sevenler için su kaynadıktan sonra haşlama süresi 10 dakikaya çıkıyor. Bu süreyi 8 dakika tutarak kayısıdan hallice bir kıvam elde edebilirsiniz. Bu kısım yalnızca sizin zevkinize kalmış.

Patates haşlama tüyolarını da incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz