Doğada ihtiyacımız olan neredeyse her şey var ancak birçoğumuz bunu bilmiyoruz. Sonrasında doktor doktor gezmeler, kutu kutu ilaçlar bu süreci takip ediyor. Karnıyarık otunun faydaları gibi birçok bitkinin de faydaları var ve çoğumuz bunları bilmiyoruz.

Bu konuda bilinçlenmenizi sağlamak adına karnıyarık otunun ne olduğundan, nasıl kullanıldığından ve faydalarından bahsedeceğiz.

Karnıyarık Otunun Faydaları Nelerdir?

Karnıyarık Otunun Faydaları

Pisilyum olarak da bilinen karnıyarık otu, ismini Yunanca ’da bit anlamına gelen “psylla” kelimesinden alıyor. Çünkü bahsettiğimiz otun yaprakları çok küçük.

Şu içeriği de merak edebilirsiniz: En Hızlı Kan Yapan Yiyecekler Hangileri?

İçerisinde beta-karoten, kalsiyum, C vitamini, stroller ve yağ asitleri bulunan karnıyarık otunun faydaları da oldukça fazla. Bu nedenle Türkiye’de birçok tedavide kullanılıyor. Gelin beraber karnıyarık otunun faydalarını öğrenelim!

Metabolizmayı hızlandırır

Kabızlık gibi hastalıklarda da oldukça sık kullanılan karnıyarık otu, metabolizmayı hızlandırmasıyla bilinir. Bu nedenle birçok yabancı mutfakta salatalarda da oldukça sık kullanılır.

Kan ve damar sağlığını destekler

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kan ve damar sağlığınızı destekler ve bu alanlarda oluşabilecek hastalıkları engeller.

Kan şekerini dengeler

Karnıyarık otu, kan şekerini dengeler ve kandaki glikoz seviyesini düşürür. Bu nedenle şeker hastaları tarafından tüketilmesi sıklıkla önerilir.

Yara ve enfeksiyonları tedavi eder

Yara ve enfeksiyon tedavilerinde sıklıkla kullanılan karnıyarık otunun faydaları arasında aynı zamanda vücuttaki mantar ve bakterileri atması da yer alıyor. Bu nedenle birçok hastalık ya da yaranın tedavisinde kullanılabiliyor.

Yüksek tansiyonu düşürür

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon rahatsızlığına da oldukça iyi gelen karnıyarık otu, yüksek tansiyonu düşürebilmesiyle de biliniyor.

Kilo vermeye yardımcı olur

Karnıyarık otu yendikten sonra midede hacmi büyür. Bu nedenle de tokluk hissi verir. Yani düzenli tüketilmesi halinde kilo vermek konusunda oldukça etkilidir. Salatalarınıza ekleyerek kilo verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz