Kansızlık dönemimizin en yaygın hastalıklarından biri. Diğer adıyla anemi, ciddi sorunlara yol açabilir. Kanın içindeki alyuvar hücrelerinin az olması sebebiyle ortaya çıkan bu hastalık, kan yapan yiyecekler tüketerek hafifletilebilir.

Sizlere diyetisyenlerin tavsiye ettiği en hızlı kan yapan yiyecekler neler, bunlardan bahsedeceğiz. Bu besinlerin tüketimi sonucunda kansızlığınız hafifleyecektir.

En Hızlı Kan Yapan Yiyecekler

Kuru Üzüm

kan yapan yiyecekler kuru üzüm

Birçoğumuzun bildiği üzere kuru üzüm en hızlı kan yapan yiyecekler arasında yer alıyor. Demir seviyesi oldukça yüksek olan kuru üzüm, en az kan yapıcı takviye ilaçlar kadar etkili. Üstelik her gün bir avuç tüketilmesi kalp ve beyin için de oldukça faydalı.

Keçiboynuzu Pekmezi

keçiboynuzu pekmezi

Pekmezlerin içerisinde en çok vitamin ve minarel barındıran, kansızlıkta en etkili çeşidi keçiboynuzu pekmezidir. Oldukça hızlı kan yapar. Ancak marketten alıyorsanız şeker ilavesiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Ciğer

ciğer

Ciğerin içerisinde yüksek miktarda B12 vitamini bulunur. Bu da hemoglobin seviyesini artırır. Aynı zamanda A vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor. Aynı zamanda kansızlık probleminde de oldukça etkilidir.

Böbrek

böbrek

Böbrek, kan yapıcı özelliği olan yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda kansere karşı da koruyucu olduğu bilinir. Bu nedenle oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken bir besindir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

koyu yeşil yapraklı sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler demir ve folik asit açısından zengin olduklarından kan yapan yiyecekler arasında yer alırlar. Ispanak, brokoli, karalahana, maydanoz, roka ve kuşkonmaz gibi sebzeler kansızlığa iyi gelir.

Şu tarife göz atabilirsiniz: Ispanaklı Makarna Tarifi

Domates

kan yapan yiyecekler domates

Domatesin çoğu zaman kan yaptığı söylense de aslında bu doğru bilinen bir yanlış. Domates kan yapmaz, içerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde demirin vücutta daha kolay ve işlevsel kullanılmasını sağlar. Bu nedenle kansızlığa iyi gelir.

Şu tarife göz atabilirsiniz:En Lezzetli Domates Çorbası Tarifi

Isırgan Otu

ısırgan otu

Isırgan otu, kan hücrelerinin çoğalmasında ve kanı sulandırmakta büyük rol oynar. Bu nedenle kansızlık için oldukça faydalıdır. Çayını demleyerek ya da salataların içerisinde tüketilebilir.

Yeşil Mercimek

yeşil mercimek

Yeşil mercimeğin içerisinde yüksek miktarda çinko, magnezyum ve demir vardır. Kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Aynı zamanda vücudu dinç ve enerjik tutar. Çorba, sulu yemek ya da salatalarda tüketilebilir.

Kırmızı Pancar

kırmızı pancar

Kırmızı pancar C vitamini açısından zengin olduğundan demir emilimini hızlandırır. Aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine de yardımcı olur. Ayrıca kansere karşı koruma sağlaması ve tansiyon düşürmeye yardımcı olmasıyla oldukça faydalıdır.

Badem

badem

Bahsettiğimiz birkaç diğer besin gibi badem de demir emilimini kolaylaştırır. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda E vitamini de bulunur. Günde 5-6 adet badem tüketimi, kansızlığın giderilmesinde oldukça etkili olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz